Sajnos, egyre magasabb világszerte a fiatalkori elhízás aránya, mindez igen veszélyes! A súlyfeleslegnek súlyos lelki és egészségügyi következményei lehetnek.
Ráadásul a tinédzserek olykor kegyetlenek tudnak lenni túlsúlyos társaikkal: A gyerekkori csúfolódás tinédzserkorra egészen szélsőséges méreteket ölthet. A rosszindulatú megjegyzések, az esetleges szerelmi visszautasítás pusztán a külsőségek miatt óriási törést okozhat egy fiatal lánynak vagy fiúnak.
Hogyan segíthet a család?
Egyértelmű, hogy egy tizenévest képtelenség erőszakkal drasztikus, szélsőséges vagy bármilyen típusú diétára kényszeríteni. A szülőnek tudatosítania kell a valószínűleg dacos és dühös gyerekkel, hogy a súlyát kizárólag saját maga változtathatja meg.
Noszogassák az egészséges(ebb) táplálkozásra, pl.: a zöldség -és gyümölcsfogyasztásra, a gyors ételek mellőzésére. Célszerű kerülni az olyan negatív jelzőket, mint a kövér, túlsúlyos, inkább biztassák a gyereket, hogy reális céljai legyenek, ne akarjon se sovány, se pedig színész/színésznő vagy énekesnő/énekes lenni, a cél az egészséges súly elérése legyen.
“Lassú víz, partot mos” 
A szülőknek is tisztában kell lennie azzal, hogy a fogyás nem megy egyik percről a másikra! Minden tinédzser türelmetlen, hajlamosak veszélyes megoldásokat (fogyókúrás teákat, kapszulákat) alkalmazni – “Mindegy, hogy mit, csak az hasson, lehetőleg minél gyorsabban.” Ezekre is ügyelni kell, hiszen hosszú távon eredménytelenek és akár komoly szövődményeik is lehetnek.
A reggeli fontosságának kihangsúlyozása!
Sok tini inkább alszik fél órával tovább, semmint hogy leüljön reggelizni! Pedig a reggeli étkezés nagyon fontos, hiszen beindítja az anyagcserét és megakadályozható vele a napközbeni csipegetés vagy az esti túlevés. A szülők ügyeljenek arra, hogy a gyerek fogyasszon inkább teljes kiőrlésű pirítóst sovány sajttal, mézzel, sovány felvágottal, és ne hiányozzanak az asztalról a zöldségek sem. Jó megoldás lehet a teljes kiőrlésű müzli is, ami gyorsan elkészíthető és fogyasztható.
Családi stratégia
A változás elsősorban a közös családi étkezéseknél kezdődhet. A gyerek segítése érdekében érdemes bevezetni néhány alapvető változást. A szülőknek sem fog ártani. Ne tartsanak otthon édességet, egészségtelen rágcsálnivalókat. Vagy legalábbis ne legyen szem előtt. Ne nassoljanak a szülők sem, ha a gyerek sem teheti! Ne fogyasszanak a szeme láttára olyan ételt, amelyet neki nem javasolnának.
- Ügyeljenek az adagok mennyiségére. Ha pizzát rendelnek, mindenki vegyen egy szeletet, majd a többi kerüljön el az asztalról. Törekedjenek arra, hogy ne egyen tovább a gyerek, ha már nem is éhes, csak a szeme kívánja.
- Ne engedjék tévénézés közben enni. Az étkezések történjenek asztalnál ülve, megterítve.
- Vásároljanak teljes kiőrlésű termékeket, fogyasszanak több gabonafélét a burgonya helyett, sült krumpli helyett tálaljanak köretként rizst. Minden étkezéshez fogyasszanak sok zöldségfélét. Mindig legyen szem előtt friss gyümölcs, akár az asztalon, akár a konyhapulton.
- Lehetőség szerint ne menjenek gyorsétterembe. Ha ételt rendelnek, válasszák a teljes kiőrlésű vagy vegetáriánus pizzát, rendeljenek húst és salátát. A legjobb azonban a házilag készített étel.
- Próbáljanak ki új, egészséges recepteket. Számos gyorsan elkészíthető recept közül válogathatnak a világháló segítségével.
- Ne kérdezzék meg, mit enne a gyerek vacsorára. Javasoljanak két lehetőséget, mindkettő legyen egészséges étel. Ezek közül válasszon.
- Mutassanak jó példát. Ne egyenek állva a konyhában, ne hagyjanak ki étkezést, ha együtt vannak. Soha ne mondják egy ételre, hogy hizlal, inkább mondják azt: azért eszem ezt, mert egészséges, mert jót tesz a szervezetemnek.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?